Markovo kale, Vranje, Pčinjski okrug

Markovo kale

Zaštićen spomenik kulture od velikog značaja, u Centralnom registru Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture pod brojem SK 659.


Kretanje virtualne kamere oko objekta, "orbit" stil.

Markovo kale
Vranje, Pčinjski okrug

Gde se nalazi

Tvrđava Markovo kale je 4,5 km udaljena od Vranja, sazidana na grebenu visine 750m, između planina Krstilovice i Pljačkavice, uz stari put Vranje-Leskovac i na sadašnjem putu Vranje-Vlase-Mijovci, u klisuri Gradske reke. Oko Grada se kroz klance probijaju dve reke, Devotinska i Mala reka, koje se ispod samog grada spajaju u jednu.

Markovo kale


Istraživanja

Istraživanja utvrđenja vršena su desetak godina, s prekidima, od 1983. do 1994.godine, u organizaciji Zavoda za zaštitu spomenika kulture iz Niša i Narodnog muzeja iz Vranja. Istraživanja su pokazala da su temelji utvrđenja iz 6.veka, iz vremena cara Justinijana.

Марково кале


Datovanje

Vranje se u istorijskim izvorima prvi put pominje 1093. u vreme napada župana Vukana na vizantijsku vojsku. Nema podataka o vremenu zidanja tvrđave, na osnovu pisanih izvora je izvesno da je postojala u 13.veku. U turskim zvaničnim popisima naziva se „Kale-i Ivraniya“ – tvrđava Vranje. Osmanski sultan Musa je 1412.godine osvojio Markovo kale. Turci su ovu tvrđavu koristili neko vreme i tu su imali posadu od tridesetak ljudi.

Crkva sv.Bogorodice


Opis

Utvrđenje je podignuto na grebenu između planina Pljačkovice i Krstilovice, visoko iznad ušća Male u Divotinsku reku. Graditelji su tvrđavu prilagodili konfiguraciji terena te ima trougaonu osnovu, bedemi tvrđave prate ivice grebena. Istočna i južna strana tvrđave je opasana bedemima debelim 2 metra dok na zapadnoj strani, gde je litica jajo strma, bedema zapravo nema – litica je bila dovoljna odbrana. Bedemi su zidani kamenom vezanim krečnim malterom, zidano je spoljno i unutrašnje lice zida a sredina je ispunjavana sitnijim kamenom zalivenim malterom, tzv.trpancem. Bedemi su bili visoki, završavali su zupcima između kojih je bila šetna staza duž bedema. Ulaz u tvrđavu na južnom bedemu je imao prilaznu rampu. Očuvan je desni, istočni dovratnik.
Tvrđavu čine gornji i donji grad. Gornji plato ima dve cisterne za vodu, jednu kružnu i drugu romboidne osnove. Cisterne su zidane uz bedem, u njima je skupljana i čuvana kišnica. Uz cisterne, tu su otkrivene i tri prostorijemanjih dimenzija.
U donjem, stambenom delu, centralno mesto zauzima crkva zidana kamenom, osnove u obliku krsta, sa trostranom apsidom.
Očuvani su ostaci dve kule, jugoistočna kula manjih dimenzija u gornjem gradu i donžon kula na severnom uglu, nad samim putem.Ta kula kvadratne osnove je dobro očuvana u visini od dva sprata.

Narodno predanje

Narodno predanje kaže da je Markovo kale grad Kraljevića Marka te otuda i ime. Ima mišljenja da se grad nekad zvao Golubinje.
Predanje kaže da je Marko hrabro branio grad od Turaka. Kad su Turci nadjačali i kad je Marko morao da se povuče, sa svojim Šarcem je skočio sa stene na kojoj je ostao otisak, na planinu Plačevicu, današnju Pljačkovicu a koja je dobila ime jer je Marko tamo zaplakao. Sa Plačkovice je preskočio na zapadnu Krstilovicu gde se prekrstio kod crkve Svete Trojice, danas ruševine. Brojna su mesta koja se vezuju za Kraljevića Marka, udubljenje u potoku gde se kupao, na obali potoka je Markova furuna-peć.

Julka Kuzmanović Cvetković
arheološkinja