Велимирови двори – Кулине, Кључ, Колубарски округ

Велимирови двори

Заштићен споменик културе од великог значаја, у Централном регистру Републичког завода за заштиту споменика културе под бројем СК 254.


Кретање виртуалне камере око објекта, "орбит" стил.

Велимирови двори
Мионица, Колубарски округ

Где се налази

Велимирови двори саграђени су у самом центру села Кључ, на 4,5 километара далеко од Мионице. Подигнути су на платоу изнад реке Лепенице која у подножју платоа прави велику кривину - меандар у облику кључа по коме је село добило име.

Velimirovi_Dvori


Истраживања

Археолошка истраживања започета су 1978.године у организацији Завода за заштиту споменика културе из Крагујевца.
Систематска археолошка истраживања рађена су 1994. и 1995.г. у организацији Завода за заштиту споменика културе Ваљево. Рађена су ископавања унутар цркве и мутвака и том приликом је откривено 60 гробова а унутар просторије је откривена јама с великом количином средњевековног материјала.
Најстарији трагови живота на овом простору су из праисторије, из енеолита (бакарно доба).
За црквену грађевину која је најстарија у комплексу се претпоставља да је из 15. века. На простору око цркве је откривен већи број гробова из 16.и 17. века.
Ископавања у близини куле-мутвака су потврдила да је грађевина припадала манастирској кухињи и конацима.

Velimirovi dvori

Опис

Од некадашњих Велимирових двора данас су на терену видљиви један урушени оградни зид(обзиђе) са западне и источне стране дуг приближно 40 метара који је имао одбрамбену функцију. На обрушеном оградном зиду се може уочити некадашња капија.
Источно од бедема су зидови урушене цркве. Црква је била једнобродна са припратом и олтарском апсидом на истоку. Димензије храма су 12х6,7м, дозидана спољна припрата је димензија 7х8м. Са севера има дозидану капелу. Грађена је притесаним каменом везаним малтером. На спољашњим фасадама цркве су очувани делови живописа са представом декоративних елемената облика шаховских поља и насатично постављених опека.
Тридесетак метара југозападно од храма је „мутвак“ – кула. Кула је заправо доста добро очувана грађевина кружне основе пречника 3м, зидова дебљине 0,70-0,90м, очувана 6,5м у висину, са уским правоугаоним прозорима у горњем делу. Мишљења око намене ове грађевине су подељена. Једно је да је то нека врста испоснице. Друго је мишљење, потврђено истраживањима, да је ово мутвак-просторија за припрему хране, и да је припадала некадашњој манастирској кухињи и конацима.
Велимирови двори представљају редак сачувани утврђени комплекс грађевина из позног средњег века. Ово је свакако могло бити седиште феудалног поседа, утврђени двор локалног феудалца о коме је народ сачувао занимљиве приче.

Velimirovi dvori

Народно предање и веровање

Народно предање каже да је Велимир, по коме двори носе име, био веома богат феудалац из свите кнеза Лазара. Имао је три сина који су доживели страшну судбину. Један син се удавио у реци Лепеници, други је погинуо на Божић, приликом пада с коња. Тужан због губитка синова и уплашен за судбину трећег сина, Велимир је одлучио да најмлађег сина чува у кули, да га никако не пушта напоље како му се не би десило какво зло. Сам је сину у кулу доносио храну и пиће. Међутим, кад је судбина зацртана, деси се...Једног дана је Велимир сину донео грожђе, из грозда је измилела змија и угризла несрећног дечака који је одмах преминуо.
Предање каже да је Велимира стигла клетва; наиме, Кнез Лазар га је проклео што му Велимир није приредио достојан дочек кад је једном долазио у Мионицу.
По другој легенди, Велимир је као вазал султанов учествовао у бици под Београдом 1521.године и за особите заслуге добија на управу спахилук Кључ са неколико села. Ту, у Кључу, Велимир гради дворе – утврђени замак из кога управља поседом. Ова легенда каже да су његови синови обновили манастир Рибницу код Мионице.

Јулка Кузмановић Цветковић
археолошкиња