Тврђава у Бачу, oпштина Бач, Јужнобачки округ

Тврђава Бач

Заштићен споменик културе од изузетног значаја, у Централном регистру Републичког завода за заштиту споменика културе под бројем ПКИЦ 52.


Кретање виртуалне камере око објекта, "орбит" стил.

Тврђава Бач
Oпштина Бач, Јужнобачки округ

Где се налази

Тврђава Бач се налази у западном делу месту Бач а по коме је цела плодна равница између Река Дунав и Тиса названа Бачка. Саграђена је на некадашњем острву које су окруживале река Мостонга и један од њених рукаваца. Некад се тврђава огледала у води, исправљањем меандра реке Мостонге због изградње хидросистема Дунав-Тиса -Дунав, околина је промењена. Данас се до ње стиже из правца Бача преко бетонског пешачког моста, кроз Варош капију и улицом Бачке тврђаве. Прилаз колима је могућ путем Бач-Вајска, према донжон кули која доминира пространом бачком равницом. Иако није директно на Дунаву, сматра се дунавском тврђавом.

Backa Tvrdjava


Истраживања

Прва истраживања тврђаве Бач рађена 1870.г. водио је угарски историчар уметности и археолог Е.Хенслман. Крајем 50-тих година XX в. археолошка истраживања су рађена у организацији Војвођанског музеја, систематска истраживања су кренула 1980.г. и трајала су десетак година.
Обимнији истраживачки и конзерваторски радови на тврђави су настављени после дуже паузе, 2003.године. После неколико година, истраживања су 2006. прерасла у пројекат „Векови Бача“ који је за циљ имао даља истраживања али и конзервацију и ревитализацију тврђаве и подграђа. Реализатор пројекта је био Покрајински завод за заштиту споменика културе - Петроварадин, уз подршку Фонда за очување културно-историјског наслеђа Векови Бача, Технолошког факултета Нови Сад и Музеја Војводине. Финансијску подршку су пружиле регионалне, националне и међународне институције као и Европска унија.
Успех пројекта се огледа у обнови тврђаве, презентацији резултата истраживања у унутрашњости здања. Место је постало центар за стицање стручних знања о очувању и управљању културном баштином. Године 2010. тврђава Бач је стављена на УНЕСКО привремену листу, као део историјског места Бача и околине. Пројекат је добио награду Европа Ностра 2018. као изузетан пример очувања културне баштине базиран на интердисциплинарној сарадњи

Историјат

На простору на ком је саграђена тврђава Бач постојало је неолитско насеље, живот се ту наставио током бронзаног и гвозденог доба, што су потврдила истраживања.Чини се да су током III и IV века овде живели Келти.
У изворима стоји да су први писани трагови зз времена византијског цара Јустинијана I, који га помиње у писму из 535.године, а у IX веку је био аварско утврђење; за време Арпадовића је био краљевски град и седиште бискупије. Монголи су град разорили 1241. г, обновљена тврђава је касније била утврђење моћних угарских владара.
Замак у Бачу је зидан 1338-1342. године, за време угарског краља Карла Роберта Анжујског. Коначни облик је тврђава добила у XV веку кад је ојачавана јужна граница као одбрана од Турака. Тад је ојачан систем одбране и прилагођен новим оружјима којима се ратовало, проширена је река Мостонга како би се бродовима са Дунава омогућио прилаз граду. Тврђава је са свих страна била окружена водом, прилазило се покретним мостом.
Турци су тврђаву освојили 1529.године и, како пише Евлија Челебија, користили су је све до ослобођења 1686.године.
На почетку XVIII века, током Ракоцијевог устанка, тврђава је минирана. Подграђе је формирано изградњом кућа у XVIII веку.

Tvrdjava Bac

Tvrdjava Bac

Опис

Средњевековно утврђење Бач је најзначајнија и најбоље очувана тврђава на подручју Војводине. На узвишењу које је меандирањем направила река Мостонга, простирало се подграђе правцем исток-запад, ограђено палисадама у које се улазило преко моста, кроз капију коју је штитила улазна кула.
На самом острву, у северозападном делу, саграђен је утврђени замак у који се долазило кроз издвојени барбакан (оградни бедем) који је окруживала вода. Утврђење је подигнуто на малом платоу површине 8.700 м2 , сама тврђава захвата простор 5.600 м2. Бедеми тврђаве основе неправилног петоугаоника прате конфигурацију терена, ширина бедема је била 2,5м, висина 12 м, са шетном стазом при врху бедема. На угловима бедема су биле истурене куле од којих су три кружне основе а остале две, северозападна и улазна кула биле четвороугаоне основе. У источном делу тврђаве је саграђена донжон кула квадратне основе. Уз кулу се налазила резиденцијална палата а уз западни бедем неколико економских објеката и низ јама за чување жита.
Сви објекти су зидани опеком, за декоративне елементе је коришћен камен. Рушењима и минирањима у прошлости је прилично уништена целовитост зидина, ипак, очувани елементи зидања представљају значајне грађевинске домете високе готике са елементима ране ренесансе. Донжон кула основе 10х10м је најдоминантнија и једина у потпуности обновљена грађевина замка. То је ређи тип донжона, најстарији тип стамбене куле, по угледу на куле од дрвета. Позициониран усред брањеног простора, постављен независно од бедема, донжон је служио за привремени боравак у случају опсаде, био је снабдевен магацином хране, имао је камин, бунар, санитарне просторије. Са високог донжона могла се осматрати широка територија и пратити мрежа путева који су се сусретали у Бачу.
Монументалност бедема Бачке тврђаве види се на остацима Квадратне куле, Куле са капелом и кружне куле с каменим конзолама.
Тврђава у Бачу је јединствени споменик на подручју Војводине, фортификација равничарског типа са донжон кулом у средишту , очуван каснофеудални резиденцијални комплекс великог историјског значаја.
Подграђе – улица Бачке тврђаве је посебна целина објеката Насталих крајем XIX и почетком XX века, по урбанистичкој матрици из времена планске колонизације у XVIII веку. Ту су у два низа поређане куће панонског типа са барокним забатима, на малим правоугаоним парцелама сличних димензија. Ове развијене панонске куће имају гонг (терасу) дуж дворишне фасаде са дрвеним или зиданим стубовима. Ове куће представљају степен развоја сеоске ка градској кући, свака кућа има посебне елементе декоративне пластике на фасади, од смирених-класицистичких до китњастих-барокних. Насеље се наслања на тврђаву и са њом чини недељиву амбијенталну целину изузетног значаја која чува карактеристике насеља из добаа Аустро-Угарске.

Ред Змаја и змајевити јунаци

Купиник је као залог пријатељства јунака реда змаја угарски краљ даровао 1402.године, после битке код Ангоре, Деспоту Стефану Лазаревићу. Под руководством Стефановог вазала, Радича Поступовића, град је био важан центар „реда Змаја“, савеза којег су хришћански владари формирали зарад заједничке борбе против Османлија. Године 1476. у свом походу на Шабац, деспоту Стефану, јунаку реда змаја, приступио је трансилвански Војвода Гроф Влад Тепеш Дракул.
Стари деспот Ђурађ Бранковић је наком Стефана 1427.г. добио Купиник и често је тамо боравио. У њему су столовали Змај Огњени Вук (Вук Бранковић), деспотица Ангелина са синовима Ђорђем и Јованом као и задњи деспот Стефан Бериславић.

Јулка Кузмановић Цветковић
археолошкиња