Царичин град, село Прекопчелица, општина Лебане

ЦАРИЧИН ГРАД

Заштићен споменик културе од великог значаја, у Централном регистру Републичког завода за заштиту споменика културе под бројем АН 24.


Кретање виртуалне камере око објекта, "орбит" стил.

Царичин град
општина Лебане

Где се налази

Царичин град се налази у подножју планине Радан, на узвишеном, стеновитом платоу између Царичинске и Свињаричке реке, крај пусторечког села Прекопчелица. Удаљен је 30 км југозападно од Лесковца и 9 км од Лебана, најближе данашње вароши.

Ram


Истраживања

Археолошка истраживања Царичиног града су започета 1912.године под руководством проф. Владимира Петковића, доцента Филозофског факултета у Београду. Од 1936. до 1940. године истраживања су рађена под покровитељтвом Српске краљевске академије и Универзитета у Београду. Током кампање је откривен комплекс Акропоља, бедеми, куле и источна капија, Епископска базилика с крстионицом и Епископска палата. Започето је истраживање Горњег града. Истраживања је прекинуо рат, настављена су 1947.и трајала до 1970. у организацији Археолошког института из Београда. Започета су истраживања Доњег града. Истраживања у организацији Археолошког института из Београда, с прекидима, трају још увек. Од 1978. тиму истраживача се придружила Француска археолошка школа из Рима.

Датовање

Како истраживачи сматрају, Царичин град је заправо Justiniana Prima, задужбина византијског цара Јустинијана I (527-565), подигнут у византијској провинцији Илирик у VI веку, живео између 535 и 615.године.

Rajac

Опис

Царичин град је, зидан с посебном наменом, далеко од важних комуникација, опасан бедемима с кулама а јужни, најнижи део је опасан воденим ровом. У град се улазило са јужне и са источне стране, кроз монументалне капије заштићене кулама. У близини града су три мање тврђаве које га штите.

Цар Јустинијан I је , са жељом да овековечи место свог рођења подигао град назван Justiniana Prima, важно црквено седиште. Нова престоница је подигнута у ранг архиепископије с јурисдикцијом над северним Илириком. Сходно намени, град је зидан опеком и каменом а грађевине украшене мермером и мозаицима.

Простор унутар зидина, приближно 10 хектара, подељен је на три целине. На највишем платоу је Акропољ, неправилног, полигоналног облика димензија приближно 100х100 метара. Опасан је бедемом са потковичастим кулама са обе стране источне капије и са правоугаоним кулама на северном бедемском платну. Улицом правца североисток-југозапад Акропољ је подељен на два дела: на јужној страни је Епископска базилика дужине 64 и ширине 22м, тробродна са три апсиде, са нартексом и атријумом у коме је, усечена у стену, писцина-резервоар за воду. Бочни бродови су од наоса одељени са два низа од по пет стубова са капителима украшеним акантусовим лишћем. Подови централног брода и нартекса су били покривени мозаицима који је понегде очуван, остали простор је био поплочан опекама. Атријум, са великим базеном за воду усеченим у стену, је имао портик који су носили стубови са јонским капителима. Зидови атријума су били украшени мозаицима од стаклене пасте. Уз базилику, са јужне стране је саграђена монументална крстионица готово квадратне основе дужине 17,5м. Средишна просторија има четири конхе, у средини су четири стуба носила куполу над базеном за крштавање. Подови конхи су такође били покривени мозаицима. Северно од улице је комплекс од три велика објекта протумачен као епископски двор са пратећим објектима.

Горњи град

испод Акропоља, заузима благу падину која се спушта ка ка истоку и југу, захвата простор дужине око 300м и ширине 230м у северном делу и око 100 м на јужном делу. Бедем који се јасно назире на терену прати северну линију греде. У овом делу су истражене источна и јужна капија и делови бедема уз капије. На бедему се издваја кула на југозападном углу малтерисана водонепропустивим малтером која је служила као резервоар за воду до којег је водио аквадукт. Источна капија је са обе стране има правоугаоне куле, јужна капија кроз коју је ишао саобраћај је фланкирана истуреним, правоугаоним кулама.

Rajac

Центар Горњег града је заправо кружни трг пречника 22м, место укрштања две главне градске улице. Око трга је портик ширине 3м, а усред поплочаног трга је био споменик цару, чији су фрагменти пронађени током истраживања. Добрим делом су истражене улице уз трг, западна и источна у потпуности, северна и јужна делимично. Улице су биле поплочане каменим блоковима, са коловозом ширине 6,20-6,90м и портике од камена са стране ширине 3-3,35м, поплочане опекама. Испод улица су откривени одводни канали који су отпадне воде спроводили ван града.

Око трга су бројни објекти. Југозападно је кућа са аркадама димензија 17,50х15,50м, зидана на спрат. Јужно је још једна велика грађевина, у североисточном делу неколико целина.

Базилика са криптом димензија 35х15,5м је још један значајан објекат. Базилика је тробродна са бочним бродовима одељеним стубовима док је крипта имала масивне зидове а чиниле су је централна и две бочне просторије са полуобличастим сводовима. Уз јужну улицу је крстообразна црква, димензија 29,50х17,50м, слабо очувана. Испод Акропоља је мања тробродна базилика са отвореним портиком, дужине 24,80м. Јужно од базилике је грађевина названа villa urbana дужине 25 и ширине 22м, коју чини низ одвојених просторија. Један од значајнијих објеката је principia, седиште војне команде. То је тробродна грађевина дужине 37 и ширине 18,80м, лоцирана уз јужни и западни бедем, са свечаном салом.



Доњи град

формиран јужно од горњег града се простире на равном, издуженом платоу дужине око 220м и ширине 100-120м. Опасан је бедемима с кулама а са јужне, лако приступачне стране има дубок ров. Током истраживања су откривене јужна и источна капија сличних основа, обе штићене истуреним правоугаоним кулама. Западни део јужног бедема је најбоље истражени део фортификације – капија, кула и потерна капија, правоугаона средишња кула и југозападна кула с аквадуктом. Аквадукт је ишао поред западног бедема до велике сцистерне у Доњем граду и до југозападне куле у Горњем граду.

Истражена је источна улица Доњег града, делимично јужна која дели Доњи град на две целине. Коловоз источне улице је ширине 7,5м, уз улицу је портик од великих камених квадера. Испод обе улице је постојала клоака-одводни канал.

Непосредно уз јужну улицу, уз северни портик источне улице је саграђена двојна базилика неправилне основе која је прилагођена правцу улица. Базилика има два дугачка брода дужина 18 и 19м, ширине 5,70 и 5 м са полукружним апсидама на истоку и предворјем на западу.

Rajac

Базилика са трансептом је једна од репрезентативних грађевина са очуваним мозаицима у наосу. То је тробродна црква са атријумом и нартексом, дужине 45м и ширине 18,50м. Бродови су одељени са два низа стубова, централни брод има на истоку апсиду полукружну са унутрашње и тространу са спољне стране.У центру атријума је бунар. Зидови базилике су били богато украшени мермером и мозаицима. Западно од базилике с трансептом је велика градска цистерна димензија 40х40м, укопана и ојачана моћним зидовима. Северно од цистерне су терме које делом покривају западни портик јужне улице, које нису у потпуности истражене. Градско подручје у оквирима моћних бедема је захватало простор од 10 хектара док је подграђе било двоструко веће.

Подграђе

је формирано у равници испод града, на готово 20 хектара где су живели људи задужени за производњу свега што је потребно граду, хране најпре. Бавили су се обрадом земље и гајењем стоке као и занатима. На обалама Свињаричке реке су откривене цигларске пећи, ту се производила опека за зидање

Изван градских зидина су истражене терме код источне капије Доњег града, јужно је триконхална базилика а на јужном платоу једнобродна црква. На Царичинској реци су остаци бране – моста зидова дебљине 4 м која затвара речни ток, изнад бране је утврђење правоугаоне основе.

Rajac

Народно предање и веровање

Бројне су легенде које говоре о Царичином граду. Занимљиво је да се град приписује царици Теодори а не цару Јустинијану. Једна од легенди говори да је огроман град саградио цар коме се ни име не памти. Како је град подигнут на простору који нема воду, цар је руку своје кћери понудио ономе ко у град доведе воду. Како предање каже, воду је довео мудар, сиромашан свињар, право са планине Радан. Цару је било мрско да се ороди са лепим свињарем те није одржао реч. Ћерка је, не поштујући оца, побегла са свињарем. Цар је за бегунцима послао потеру која је погубила младенце. Зато је Бог казнио оца и град сравнио са земљом.

Јулка Кузмановић Цветковић
археолошкиња