Византијска гробница код Јагодинмалског моста са мартиријумом

ВИЗАНТИЈСКА ГРОБНИЦА

Заштићен споменик културе од великог значаја, у Централном регистру Републичког завода за заштиту споменика културе под бројем СК 1012 .


Кретање виртуалне камере око објекта, "орбит" стил.

ВИЗАНТИЈСКА ГРОБНИЦА
Ниш, општина Пантелеј

Где се налази

Византијска гробница с мартиријумом се налази у граду Нишу, општина Пантелеј, у градском насељу Јагодин мала, на десној обали Нишаве, источно од Моста младости.

Ram


Истраживања

Током археолошких истраживања у Јагодин мали, 1932-33, Адам Оршић Славетић је открио малу тробродну базилику с криптом – „маузолеум, израђен особито лепо од жуто печених цигаља“. Над откопаном криптом је 1947.године подигнут заштитни кров. Истраживања су настављена 1952-1953. и том приликом је откривен већи део базилике која је чинила јединствену целину с криптом. Зарад утврђивања хронологије а и за потребе козервације, спроведена су финална истраживања 1962. и 1967.године. Тробродна базилика је презентована in situ иако је део објекта остао неистражен будући да се налази испод савремених грађевина.

Датовање

Ранохришћанска базилика с мартиријумом се датује у крај IV или у Vвек.

Ram tvrdjava

Ram tvrdjava

Ram tvrdjava

Опис

Мартиријум је грађевина правоугаоне основе димензија 8 х 8,5м. На западном зиду има малу, полукружну нишу са две мање, правоугаоме, са обе стране. Изнад средње нише је мали прозор. Зидови су од опеке и малтерисани водонепропустивим малтером. Лица зидова, са спољне и унутрашње стране су декорисана слепим аркадама, пиластрима повезаним луковима.
Унутрашњост је подељена на четири аркосолијума, по два на северној и јужној страни, засведеним полуобличастим сводом, унутар којих су полагани покојници. Аркосолији су имали ограду од масивних камених плоча, чије основе се виде и данас.
Из крипте у нартекс базилике води 12 степеника који имају функцију дромоса. Следећи античку традицију, мартиријум је имао надземну конструкцију.
Остаци базилике откривени су на источној страни мартиријума. Базилика је заправо тробродна грађевина са полукружном апсидом на истоку и нартексом са западне стране. Димензије грађевине су: 23,2 х 17м, зидано наизменичним редовима опеке и камена.
Централни брод, знатно шири од бочних бродова је био одвојен зиданим ступцима. Унутрашње зидне површине базилике биле су прекривене мозаиком, мермерном оплатом, живописом.
У јужном делу нартекса је пронађен камени блок који је имао функцију обављања жртвовања у дане кад је обележавано страдање најстаријих хришћанских мученика. Над конзервираним делом је подигнута конструкција решеткастих зидова с кровом на четири воде покривеним црепом тако да се и споља може видети унутрашњост мартиријума.

Веровање, тумачење

Град Ниш, антички Naissus је, као културно и верско жариште, био познат по својим мученицима. Њихов боравак у Нишу је оставио траг, захваљујући моштима славних мученика, Ниш је био познат у хришћанском свету онога времена. Базилика с мартиријумом омогућава проучавање развоја сакралне архитектуре која прати развој култа мученика.
У оквиру базилике је током истраживања откривен велики број гробова, преко 60. Ту су сахрањивани црквени великодостојници, личности које су за живота заслужили привилегије.
Као посебан се истиче дечји оловни саркофаг откривен испред улаза у мартиријум. Саркофаг је имао рељефну декорацију: крст са Голготе и Христово распеће, симболе васкрсења.

Јулка Кузмановић Цветковић
археолошкиња